Antyoksydanty – co to jest?

Antyoksydanty inaczej przeciwutleniacze lub antyutleniacze to grupa związków chemicznych, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Dochodzi do niego w wyniku nadmiernej produkcji wolnych rodników i zaburzenia równowagi pomiędzy ich wytwarzaniem a neutralizacją.  Aby zrozumieć ich działanie i wagę dla naszego organizmu należy wyjaśnić co to są wolne rodniki.

Wolny rodnik – mała przebiegła cząsteczka

Wolny rodnik to niesparowana cząsteczka tlenu o dużej aktywności chemicznej, która przemieszcza się po naszym organizmie, szukając pary i uszkadzając zdrowe komórki, co w perspektywie doprowadza do szeregu schorzeń, zaburzeń i  chorób, a nawet nowotworów.  Mają negatywny wpływ na funkcjonowanie wszystkich organów organizmu, a więc również na skórę.  Antyoksydanty muszą być dostarczone organizmowi z zewnątrz po to, by wolne rodniki nie zaczęły dominować oraz by ich szkodliwe działanie nie stanowiło zagrożenia dla zdrowych komórek. Jeśli tego nie robimy i w ciele występują niedobory antyoksydantów,  dochodzi do naruszenia równowagi. Warto wiedzieć, co przyspiesza powstawanie wolnych rodników:

  • Picie alkoholu i palenie papierosów
  • Zanieczyszczenie środowiska
  • Stres
  • Promieniowanie słoneczne
  • Dieta bogata w tłuszcze w trans
  • Zażywanie leków
  • Aktywne uprawianie sportu

Gdzie znajdziemy najwięcej antyoksydantów?

Najbardziej znanymi antyoksydantami są witaminy A, C, E, flawonoidy i polifenole, a wspaniałym ich źródłem owoce o ciemnej barwie, takie jak: borówki, jagody, jeżyny, aronia, czereśnie, maliny, wiśnie, porzeczki, żurawina oraz przyprawy: cynamon, kurkuma, curry, pietruszka.  Warto zatem pamiętać o włączeniu produktów o wysokim potencjale przeciwutleniającym do diety, gdyż z wiekiem zdolność organizmu do wytwarzania antyoksydantów maleje.

Antyoksydanty dla skóry

W przypadku niedoboru antyoksydantów w organizmie, skóra zwykle stoi na ostatnim miejscu w kolejce chętnych na dodatkowe zapasy broni do walki z wolnymi rodnikami, które znacznie uszkadzają włókna kolagenu i elastyny przyspieszając starzenie. Dlatego kosmetolodzy zastosowali antyoksydanty także w produktach pielęgnacyjnych, a kobiety je pokochały za dobroczynne i przeciwstarzeniowe działanie dla ciała.  Produkty z przeciwutleniaczami warto wprowadzić  na stałe do programu pielęgnacji,  a nasza skóra odwdzięczy się zdrowym, młodym wyglądem.